エピソード

  • Sodininkė pataria, kaip pasirinkti tinkamus obelų sodinukus ir atspariausias veisles
    2024/09/15
    Sodinti obelis drąsiai galima ir rudenį – reikės mažiau priežiūros. Sodininkė Onutė Petravičienė pataria, į ką būtina atkreipti dėmesį renkantis sodinukus, kad neįsigytume „katės maiše“. Ji įvardija atspariausias obelų veisles, tarp kurių sugrįžta ir tos, kurios kadaise buvo primirštos. „Žemė apvali ir mes grįžtame prie tų senų veislių“, - pastebi O. Petravičienė.
    Nežinantiems, kiek ir kokių obelų sodinti, tarkim, keturių asmenų šeimai, sodininkės skaičiavimu, gali užtekti trijų keturių. O turintiems išskirtinai mažai vietos sodui gali užtekti pasisodinti ir vieną obelį, bet turėti įvairiausių obuolių.
    Apie visa tai laidoje „Žydintis sodas“ su beveik 30 metų sodininkyste užsiimančia Onute Petravičiene.

    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    27 分
  • Kokių vaistinių-prieskoninių augalų pravartu turėti gėlynuose?
    2024/09/08
    Jau kuris laikas želdynuose yra pamėgtos katžolės, ežiuolės, šalavijai ir kitos gėlės, kurios turi ir vaistinių savybių, nors ne visada apie tai žinome. Vaistažolės ir prieskoniniai augalai vis labiau įsigali želdynuose, tad laiku ir tinkamai kai kuriuos jų nuėmus galima turėti puikių arbatų ar prieskonių ir žiemą.
    Ką tikrai verta auginti savo želdyne dėl vaistinių savybių, o su kuriais augalais reikėtų elgtis itin atsargiai, laidoje „Žydintis sodas“ su Klaipėdos universiteto Botanikos sodo koordinatore, mokslų daktare Asta Klimiene ir vaistinių-aromatinių augalų kolekcijos kuratore Erika Kaškeliene.

    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    25 分
  • Dendrologas įvardijo, kokių klaidų vengti sodinant ir auginant spygliuočius
    2024/08/30
    Kurdamas savo aplinką dažnas renkasi sodinti visus metus žaliuojančius spygliuočius. O pastaraisiais metais pušys čia nepralenkiamos. Dendrologas, želdynų ekspertas Arvydas Rutkauskas sako, kad priežiūros ypač daug spygliuočiams nereikia, tačiau keletą dalykų būtina žinoti. O pernelyg didelė meilė gali ir pakenkti šiems augalams. „Dažnai augalai nuvargsta nuo perteklinės priežiūros. Pastebime, kad žmonės stengiasi, o spygliuočiams geriau yra sukurti natūralias sąlygas“, - sako A. Rutkauskas.
    Kaip auginti spygliuočius, kokių klaidų nedaryti bei apie tai, kokie spygliuočiai labiausiai tinka mūsų sąlygoms ir reikalauja mažiausiai priežiūros, laidoje „Žydintis sodas“ su Lietuvos dendrologų draugijos pirmininku Arvydu Rutkausku.
    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    28 分
  • Ko reikia, kad jurginai apsipiltų gausybe žiedų arba formuotų ypač kokybiškus žiedus?
    2024/08/23
    Kadaise močiučių darželio gėlių titulą turėję jurginai šiandien yra mėgstami ne tik floristų. Jie puikuojasi ne vieno gėlynuose ir savo žiedais primena artėjantį rudenį. Didžiulė šių gėlių įvairovė leidžia susikurti įspūdingiausias kompozicijas. O pasaulyje dominuojančios jurginų madų tendencijos neaplenkia ir mūsų augintojų.
    „Jeigu padarysite klaidą ir pasodinsite didžiulį kerą, iš jo išaugs trisdešimt stiebų, vieni su kitais konkuruos, augs į dangų ir žiedų bus mažai. Jurginui nereikia didelio kero, kad užaugtų didelis žiedas. Jo ypatybė yra ta, kad iš vienos mažos bulvytės išaugs vienas didžiulis krūmas“, - sako trisdešimt metų jurginų kolekcijas auginanti mokslų daktarė Janina Čeplinskienė. Ji atkreipia dėmesį, kad žiedų skaičių ir jų kokybę galima reguliuoti ir genėjimu bei formavimu.
    Laidoje „Žydintis sodas“ dr. J. Čeplinskienė dalijasi patarimais, kaip tinkamai pasodinti bei auginti jurginus.

    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    30 分
  • Gyvatvorės. Ką rinktis, norint greito rezultato arba „jokio karpymo“?
    2024/08/16
    Kai norisi pasislėpti nuo kaimynų akių, gatvės šurmulio ar vėjo, neretas renkasi sodinti gyvatvores. Kaip pasirinkti augalus, kad gyvatvorė žaliuotų visus metus arba kad būtų greitas norimas rezultatas? Galima rinktis ir tokius augalus, kad nereikės karpyti ar kitaip formuoti. „Jei neturime laiko tam gražiam nukarpymui, galima rinktis žydinčias gyvatvores, kad iš karto būtų ir puošmena“, - sako kraštovaizdžio dizainerė Eglė Sūnilaitienė. Ji taip pat atskleidžia, kad gyvatvorėmis savo sklype galima susiformuoti netgi kambarius.
    Apie gyvatvorių augalus, jų priežiūrą ir kitus ypatumus laidoje „Žydintis sodas“ patirtimi dalijasi kraštovaizdžio dizainerė, apželdinimo specialistė Eglė Sūnilaitienė.

    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    23 分
  • Varpiniai augalai želdyne: nuo komponavimo, priežiūros iki dauginimo
    2024/08/09
    Pastaraisiais metais želdynai sunkiai įsivaizduojami be lendrūnų, miskantų, soruolių ir kitų varpinių augalų. Jie komponuojami ne tik privačiuose gėlynuose, bet ir įvairiose miestų erdvėse, suteikdami lengvumo bei natūralumo pojūtį. Kokius varpinius augalus rinktis, kad jie gėlynuose kuo anksčiau sužaliuotų? Kaip juos komponuoti, kada nukirpti arba kaip teisingai pasidauginti patiems?
    Apie varpinių augalų įvairovę, priežiūros ypatumus laidoje „Žydintis sodas“ pasakoja Klaipėdos universiteto botanikos sodo koordinatorė, mokslų daktarė Asta Klimienė ir botaninių kolekcijų kuratorė Laura Normantė.
    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    29 分
  • Kaip susikurti estetišką daržą ir ką sėti rudenį, kad daržovių turėtume anksti pavasarį?
    2024/08/02
    Noras nusiskinti paties užsiaugintą salotą ar pomidorą ir maitintis kuo sveikiau vis labiau populiarina daržininkystę. Susikurti estetišką ir dekoratyvų daržą, ypač nedideliuose sklypuose, gali padėti pakeliamos lysvės, įvairūs dekoro elementai ar gėlės darže. O kvepiantys augalai dar ir padės daržoves apsaugoti nuo kenkėjų.
    Gerai suplanavę sodinimo laikus, galime daržovių turėti iki pat vėlyvo rudens, o kai ką rekomenduotina pasisėti rudenį, kad pavasarį būtų galima mėgautis derliumi.
    „Kuo puikiausiai galima pasisėti salotų, ridikėlių, krapų, ankstyvųjų morkų. Tik nereikėtų per anksti pasėti, kad jos nesudygtų dar rudenį“, - sako dr. Ingė Auželienė.
    Apie estetišką daržą, daržovių auginimą patarimais laidoje „Žydintis sodas“ dalijasi Lietuvos inžinerijos kolegijos docentė, kurios viena iš dėstomų sričių yra daržininkystė, dr. Ingė Auželienė.

    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    28 分
  • Dendrologė pataria, ko griebtis, kad hortenzijos žydėtų gausiai ir iki pat šalnų
    2024/07/26
    Panašu, kad pagal populiarumą hortenzijos vis dar yra nepralenkiamos gėlynuose. Neretai jos puikuojasi ir daugiabučių kiemuose. Jų pasirinkimas ir gausa didžiulis, tad kaip nepasiklysti šioje hortenzijų jūroje ir kokias rinktis, kad jos žydėtų iki pat šalnų? Anot Vytauto didžiojo universiteto botanikos sodo dendrologės Loretos Buknienės, svarbu žinoti keletą esminių sąlygų ir įvardija hortenzijas, kurios žiedais gali džiuginti iki vėlyvo rudens. „Kad ilgai ir gausiai žydėtų, būtina sąlyga, kad netrūktų drėgmės ir kad saulė nekepintų“, - pataria L. Buknienė.
    Ved. Nijolė Dvarionaitė
    続きを読む 一部表示
    22 分