
Kobiecość i męskość. Czy rozumienie tych pojęć zmieniło się w ciągu ostatnich dziesięcioleci? Rozmowa z prof. Nataszą Kosakowską-Berezecki.
カートのアイテムが多すぎます
カートに追加できませんでした。
ウィッシュリストに追加できませんでした。
ほしい物リストの削除に失敗しました。
ポッドキャストのフォローに失敗しました
ポッドキャストのフォロー解除に失敗しました
-
ナレーター:
-
著者:
このコンテンツについて
Nasz cykl wybitnych spotkań w ramach „Rozmowy z mistrzyniami i mistrzami polskiej psychologii i psychiatrii” powoli dobiega końca. Przed nami spotkania poświęcone pojęciom „Kobiecość” i „Męskość”!
Mistrzynią psychologii będzie Natasza Kosakowska-Berezecki doktora habilitowana, profesora Uniwersytetu Gdańskiego w Gdańsku, kierowniczka Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju w Instytucie Psychologii UG, ekspertka do spraw różnorodności, trenerka oraz mediatorka. Naukowo zajmuje się procesami przeciwdziałającymi uprzedzeniom i dyskryminacji. Kierowniczka międzynarodowego konsorcjum badawczego Towards Gender Harmony (www.towardsgenderharmony.ug.edu.pl), gdzie wspólnie z 150-osobowym zespołem z całego świata bada współczesne rozumienie kobiecości i męskości oraz stereotypy płci w ponad 60 krajach. Jako edukatorka międzykulturowa uczestniczyła w tworzeniu Gdańskiego Modelu Integracji Imigrantów i Imigrantek. Współautorka (z Tomaszem Bestą) książki Między grupami. Przewodnik po relacjach z ludźmi, którzy się od nas różnią (Wyd. Smak Słowa). Ekspertka medialna dla: „Gazety Wyborczej”, Radia Gdańsk, „Dziennika Bałtyckiego”, „Newsweeka”, III Programu Polskiego Radia, TVN. W 2017 roku jej działalność naukowa została wyróżniona przez jury konkursu „Sukces pisany szminką” w kategorii nauka i biznes, podkreślano „szczególną wartość jej badań dla innowacji społecznych wyprzedzających epokę oraz budowania różnorodności w biznesie”. W 2022 roku została nominowana do nagrody Naukowy Sztorm Roku przez „Gazetę Wyborczą”, zajęła też trzecie miejsce wśród dziesięciu zasłużonych dla Pomorza i została nominowana do nagrody Pomorzanin/Pomorzanka Roku 2021 za nieustającą walkę ze stereotypami płci.
Anna Świtajska - Redaktorka naczelna i założycielka wydawnictwa Smak Słowa. Od ponad 30 lat pracuje w branży wydawniczej. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania. Wydawanie i popularyzowanie dobrej psychologii to jej życiowa pasja.
Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Społeczna odpowiedzialność nauki II".
Zapraszamy serdecznie do wysłuchania!
Podcast powstał w trakcie spotkania, które odbyło się w dniu 20 listopada 2024 r.