Kroniki paryskie

著者: Kara Becker Vogue Polska
  • サマリー

  • "Kroniki paryskie” Kary Becker to podcast, przybliżający słuchaczom fascynujące historie z miasta świateł: o ludziach, zjawiskach, miejscach. - Co działo się za murami słynnego Ritza, o którym śpiewał Fred Astaire i który to hotel był świadkiem rywalizacji Marleny Dietrich i Ingrid Bergman, alkoholowych przygód Ernesta Hemingwaya, modowych popisów Coco Chanel i markizy Luisę Casati czy spacerów dzie-dzica fortuny Woolworthów z pumą na smyczy? Kto w imię piękna był gotowy na kąpiel w arszeniku? I dlaczego kawiarnie, jak Cafe de Flore czy Le Deux Magots, stały się centrum miejskiego życia i stałymi punktami w grafiku dnia paryżan? To miedzy innymi tematy mo-ich paryskich kronik w formie audio.
    Copyright 2024 Kara Becker, Vogue Polska
    続きを読む 一部表示

あらすじ・解説

"Kroniki paryskie” Kary Becker to podcast, przybliżający słuchaczom fascynujące historie z miasta świateł: o ludziach, zjawiskach, miejscach. - Co działo się za murami słynnego Ritza, o którym śpiewał Fred Astaire i który to hotel był świadkiem rywalizacji Marleny Dietrich i Ingrid Bergman, alkoholowych przygód Ernesta Hemingwaya, modowych popisów Coco Chanel i markizy Luisę Casati czy spacerów dzie-dzica fortuny Woolworthów z pumą na smyczy? Kto w imię piękna był gotowy na kąpiel w arszeniku? I dlaczego kawiarnie, jak Cafe de Flore czy Le Deux Magots, stały się centrum miejskiego życia i stałymi punktami w grafiku dnia paryżan? To miedzy innymi tematy mo-ich paryskich kronik w formie audio.
Copyright 2024 Kara Becker, Vogue Polska
エピソード
  • La belle époque. Czy naprawdę była taka piękna?
    2024/11/02

    La belle époque, piękna epoka, czyli okres rozkwitu, postępu i stosunkowego spokoju. Moment, w którym rozwój był nie do zatrzymania. Po przebudowie Paryż stał się zupełnie nowym, innym miastem. Wynalazki z dnia na dzień zmieniały codzienności jego mieszkańców. Powstały telefon, radio, autochrom, samochód i samolot. To wspaniałe czasy dla kultury, bo narodziła się wtedy kinematografia, rozkwitał kabaret i teatr, a na płótnach zamiast akademickiej poprawności lądowały impresje. Restauracje i bistra wypchane były po brzegi. Miasto wrzało. Ale jak naprawdę wyglądała codzienność Paryża na przełomie XIX i XX wieku, w czasach jego świetności? I kim byli Flaneurzy, Loretki i Midinetki?

    続きを読む 一部表示
    49 分
  • Alain Delon – łobuz, uwodziciel, archetyp francuskiego amanta
    2024/10/19

    Przeszywający błękit oczu w twarzy anioła, za którą kryje się prawdziwie diabelska dusza. Alain Delon – ikona francuskiego kina, którego Paryż pożegnał 24 sierpnia 2024 roku. Łobuz, uwodziciel, gangster, archetyp współczesnego filmowego amanta. W latach 60. XX wieku uznawany za najprzystojniejszego mężczyznę na świecie, pod którego drzwiami spały zakochane w nim kobiety. Madonna zadedykowała mu piosenkę „Beautiful Killer”, a Nico, ikona rock and rolla mówiła, że jest najbardziej niebezpiecznym mężczyzną, jakiego poznała. Pracował z największymi, chociaż nie każdy potrafił się z nim zmierzyć. François Truffaut wyznał, że zawsze chciał obsadzić Delona w swoim filmie, ale się go bał. Jaki naprawdę był słynny łamacz kobiecych serc?

    Podcastu „Kroniki paryskie” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.

    続きを読む 一部表示
    42 分
  • I Bóg stworzył Brigitte Bardot
    2024/08/03

    Brigitte Bardot – ikona kina i mody. Także tej plażowej, bo przecież to właśnie ona rozsławiła dwuczęściowe bikini, które nosiła przed kamerą, nawet gdy zostało to potępione przez Watykan. Simone de Beauvoir mówiła, że jest uosobieniem kobiecej emancypacji. Kobiety na całym świecie chciały wyglądać i poruszać się jak ona. Okrzyknięta symbolem seksu, której słynny taniec na stole w filmie „I Bóg stworzył kobietę” przeszedł do historii kina. Ale jaka naprawdę była Brigitte Bardot? Co była w stanie zrobić dla miłości i co byli w stanie zrobić paparazzi, by uchwycić jej codzienność? A naprawdę byli gotowi na wszystko.

    続きを読む 一部表示
    49 分

Kroniki paryskieに寄せられたリスナーの声

カスタマーレビュー:以下のタブを選択することで、他のサイトのレビューをご覧になれます。