エピソード

  • Zawada w gminie Nowiny
    45 分
  • Wawrowice w gminie Wiślica
    2024/11/13
    Najstarsze wzmianki dotyczące miejscowości pochodzą z drugiej połowy XIV wieku. Pisał o niej Jan Długosz. Przez lata z wioską związana była rodzina Stawiskich. W kościele, w pobliskiej Wiślicy zachował się nagrobek poświęcony Annie Stawiskiej, który kryje do dziś nie wyjaśnianą tajemnicę. Do Wawrowic zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    46 分
  • Opatów
    2024/11/03
    Miasto słynie m.in. z romańskiej kolegiaty św. Marcina. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku. Miał tutaj też stać zamek. Jego śladów poszukiwali liczni historycy i archeolodzy. I właśnie tropem zamku opatowskiego wędrują Cezary Jastrzebski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    46 分
  • Wszystkich Świętych. Taniec śmierci w kościele Św. Trójcy w Tarłowie
    2024/11/02
    Wszystkich Świętych w kościele katolickim to dzień radosny, ponieważ wspominamy tych, którzy po śmierci osiągnęli już bramy raju. Tego dnia spotykamy się na grobach wspominając naszych bliskich. Z kolei 2 listopada, to Dzień Zaduszny – dzień zadumy, w którym zastanawiamy się nad przemijaniem i istotą śmierci. Na taniec śmierci do kościoła Św. Trójcy w Tarłowie zapraszają Cezart Jastrzebski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    40 分
  • Kozubów
    2024/11/02
    45 分
  • Luta w gminie Stąporków
    2024/11/02
    Nazwa miejscowości pochodzi od jednego najzimniejszych miesięcy w roku. Wiadomo, że w XVII wieku istniała tutaj huta szkła. Wieś nie uniknęła tragicznych wydarzeń II wojny światowej, kiedy została dwukrotnie spacyfikowana przez niemieckiego okupanta. Obecnie przebiega tędy piekielny szlak turystyczny. Do Lutej, w gminie Stąporków zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    40 分
  • Kanice w gminie Oksa
    2024/10/13
    Co prawda znaleziono tu artefakty pochodzące z czasów Cesarstwa Rzymskiego, jednak w źródłach historycznych o miejscowości dowiadujemy się dopiero w XV wieku. Właścicielami jej byli wtedy Mokrscy, herbu Jelita. Później przez wieki należała do cystersów z Jędrzejowa. Do Kanic w gminie Oksa zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    18 分
  • Wiśniowa w gminie Staszów
    2024/10/06
    Miejscowość we wzmiankach pisanych pojawia się w XV wieku u Jana Długosza. Pierwszym jej dziedzicem był Jan Rytwiański, herbu Jastrzębiec. Jednak wioska kojarzy nam się głównie z rodem Kołłątajów. To tu spoczywa serce jednego z twórców Konstytucji 3 Maja – Hugona Kołłątaja. Do Wiśniowej, w gminie Staszów zapraszają Cezary Jastrzębski i Robert Szumielewicz.
    続きを読む 一部表示
    45 分