エピソード

  • Perła baroku w Kobyłce
    2024/11/22

    Kościół przypominający rzymską bazylikę na Mazowszu? Znajdziecie go w podwarszawskiej Kobyłce! Dlaczego stojąc pod chórem warto zadrzeć głowę? Gdzie namalowana jest jedyna postać diabła? O tym w reportażu z cyklu "Sięgamy do historii" opowie ks. prałat Jacek Dębski proboszcz parafii bazyliki św. Trójcy w Kobyłce.

    Zaprasza Weronika Ostrowska.

    続きを読む 一部表示
    10 分
  • Szał uniesień - Pałac w Chrzęsnem
    2024/11/17
    Prawdziwy szał uniesień można przeżyć w pałacu niedaleko Warszawy, gdzie inspiracji malarskich szukał sam Władysław Podkowiński! Pałac w Chrzęsnem zachwyca na wiosnę, w lecie, na jesieni i w zimie! A Wy możecie poczuć klimat tego miejsca słuchając reportażu Weroniki Ostrowskiej Projekt „Sięgamy do historii!” dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego. Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą" #pałacwchrzęsnem #powiatwołominski #podkowiński
    続きを読む 一部表示
    11 分
  • W Domu nad łąkami - dźwiękowy portret Zofii Nałkowskiej
    2024/11/11

    Zofia Nałkowska znana jest przede wszystkim jako autorka "Granicy" i "Medalionów". Natomiast dla mieszkańców Wołomina oraz pracowników Muzeum im. Zofii i Wacława Nałkowskich, to inna książka jest najważniejsza. To jest ta, która ukazała się drukiem w 1925 roku i nosi przepiękny tytuł "Dom nad Łąkami."

    A na dźwiękowy portret Zofii Nałkowskiej zaprasza Weronika Ostrowska.

    Projekt "Sięgamy do historii" dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.

    続きを読む 一部表示
    10 分
  • Bitwa Warszawska 1920 roku
    2024/11/07

    To było największe militarne zwycięstwo polskie od czasów Wiktorii Wiedeńskiej. 104 lata temu rozegrała się Bitwa Warszawska, która zmieniła losy świata.

    Zapraszamy do wysłuchania reportażu Weroniki Ostrowskiej.

    Projekt Sięgamy do Historii dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.

    続きを読む 一部表示
    11 分
  • Powiat Wołomiński ziemią Norwida
    2024/11/04

    Cyprian Norwid spędził dzieciństwo właśnie na ziemiach Powiatu Wołomińskiego. Jak podkreśla Pani Henryka Michalczewska - Naczelnik Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków w Powiecie Wołomińskim w związku z tym, ze pierwsze lata życia tego wybitnego poety było związane z ziemiami Powiatu Wołomińskiego kultywowana jest pamięć o nim, bo jest to postać ciągle odkrywana i jeszcze nie do końca odkryta. Ciągle wydają się jego prace takie bardzo, bardzo aktualne.

    Cyprian Norwid czy Cyprian Kamil Norwid? Na to pytanie odpowiada pan Jacenty Matysiak, dyrektor Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach.

    Imię Kamil jest to imię, które Cyprian przyjął podczas bierzmowania i wprawdzie używał go przez około półtora roku, ale potem również się z tego wycofał. Więc zostajmy już tylko przy Cyprianie Norwidzie.

    Więcej ciekawostek o życiu Cypriana Norwida w reportażu Weroniki Ostrowskiej.

    Projekt "Sięgamy do historii!" dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.

    続きを読む 一部表示
    10 分
  • Cmentarz Żołnierzy Poległych 1920 roku
    2024/10/29

    Na Cmentarzu Żołnierzy Poległych 1920 r. znajdują się zbiorowe mogiły żołnierzy polskich poległych w Bitwie pod Radzyminem w sierpniu 1920 roku, bratnia mogiła 127 żołnierzy polskich 1939 roku oraz groby żołnierzy organizacji konspiracyjnych z lat wojny 1939-1944.

    Na cmentarzu znajduje się kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, w której umieszczone są pamiątkowe tablice i urny z ziemią z Katynia oraz z cmentarzy żołnierzy polskich 1920 roku w Grodnie, Nowogródku i Wołkowysku.

    Więcej o historii Cmentarza Żołnierzy Poległych 1920 roku w reportażu Weroniki Ostrowskiej.

    Projekt "Sięgamy do historii!" dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.

    続きを読む 一部表示
    11 分
  • Skansen w Kuligowie nad Bugiem
    2024/10/28
    Kto z nas nie szuka czasem odrobiny odpoczynku od miejskiego pędu? Skansen w Kuligowie jest doskonałym miejscem na oddech atmosferą wsi, a zapachy z kuchni sprawią że od razu poczujecie ochotę na lokalne specjały... Nie byłoby tego miejsca gdyby nie Wojciech Urmanowski, który stworzył to miejsce z pasji. I czuć że serce skansenu bije w rytmie jego serca. Co prawda kolejna okazja do odwiedzenia tego miejsca dopiero w maju, ale jeśli macie okazję zajrzeć tam już dziś, to zapraszamy na reportaż Weroniki Ostrowskiej Projekt „Sięgamy do historii!” dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.
    続きを読む 一部表示
    10 分
  • Z wizytą w Domu św. Faustyny w Ostrówku
    2024/10/07

    Stary drewniany dom, ukryty wśród zieleni w Ostrówku. To tutaj Helena Kowalska spędziła rok życia bezpośrednio przed wstąpieniem do zakonu. Jak spędzała czas w domu Lipszyców? Gdzie przebywała najczęściej? O tym w reportażu Weroniki Ostrowskiej.

    Projekt "Sięgamy do Historii" dofinansowany jest ze środków Powiatu Wołomińskiego.

    続きを読む 一部表示
    10 分