『Tu Dzieje się Nauka』のカバーアート

Tu Dzieje się Nauka

Tu Dzieje się Nauka

著者: Tu Dzieje się Nauka
無料で聴く

このコンテンツについて

Podcast promujący młodych badaczy i badaczki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Daj się zainspirować i posłuchaj jak kolejne pokolenia zaczynają swoją przygodę z nauką. Podcast prowadzi Michał Larek, zaś partnerem technicznym nagrań jest Wydział Filozoficzny UAM. Projekt finansowany jest w ramach programu ID UB (Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza), zaś autorem koncepcji i opiekunem projektu jest dr Mariusz Szynkiewicz.Tu Dzieje się Nauka 科学
エピソード
  • Poza utartymi szlakami: Japonia i filozofia
    2025/07/14

    W tym odcinku podcastu "Tu Dzieje się Nauka" przenosimy się do Japonii, aby porozmawiać na tematy filozoficzne i społeczne. Naszym gościem jest Ola, studentka Wydziału Filozoficznego UAM, która zajmuje się marksizmem japońskim. W ramach projektu badawczego IDUB zajęła się teorią Kojina Karataniego, filozofa i krytyka literackiego.Rozmowa zaczęła się od pogawędki na temat filmów, ponieważ Ola była przewodniczącą prężnie działającej sekcji filmowej Studenckiego Koła Filozoficznego. Ola wyjaśnia, że ideą sekcji było stworzenie przestrzeni do dyskusji na tematy filozoficzne, przyciągając osoby spoza Wydziału Filozoficznego. Udało się to, gdyż w spotkaniach uczestniczyli studenci socjologii, japonistyki oraz innych kierunków z Wydziału Neofilologii.Kierunek azjatycki, a zwłaszcza japoński, to pomysł Oli, wynikający z jej zainteresowania kulturą japońską, a przede wszystkim filozofią. Podkreśla, że japoński marksizm jest na tyle niezgłębionym zagadnieniem poza Azją, że wydawał się być szczególnie intrygujący. Jej zainteresowanie myślą Marksa zrodziło się podczas kwarantanny na przełomie 2020 i 2021 roku, kiedy to filozofia pokazała jej nieoczywiste spojrzenie na ludzkie życie i ograniczenia wynikające z kontekstów ekonomicznych.Głównym bohaterem grantu Oli jest Kōjin Karatani, którego teoria historii opiera się na splocie sposobów wymiany, czym odróżnia się od oryginalnej idei Marksa koncentrującego się na produkcji. Ola, analizując teksty Karataniego, bierze na warsztat japoński protokapitalizm w epoce Edo (od 1600 do 1868 roku), powszechnie uznawaną za epokę feudalną. Okazuje się jednak, że ten okres zawiera elementy modernizacyjne. Ola doszła do wniosku, że temat pozostaje otwarty do dyskusji, a dane historyczne wskazują, że Japonia Edo nie do końca pasuje do teorii Karataniego. Niemniej jednak, jego podejście może być przydatnym narzędziem do ponownego odkrywania historii.Na koniec Ola radzi, aby czytać i interpretować na własną rękę, ponieważ to zmienia perspektywy, otwiera oczy na nowe głosy i pozwala formułować własne opinie.Prowadzenie: dr Michał Larek (‪@zabojczeopowiesci8524‬) Goście: Aleksandra Piechnik (studentka Wydziału Filozoficznego UAM)Realizacja: Wydział Filozoficzny UAM (‪@WydziaFilozoficznyUAM‬) Podcast jest realizowany w ramach projektu finansowanego przez Inicjatywę Doskonałości - Uczelnię Badawczą UAM.

    続きを読む 一部表示
    35 分
  • Bioinformatyka: gdy biologia spotyka kod
    2025/07/08

    Co znajduje się w tajemniczym, czarnym pudełku, które goście Michała Larka otwierają w niebieskich rękawiczkach? To przenośny sekwenator, urządzenie tak zaawansowane, że wykorzystano je nawet na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej!W siódmym odcinku trzeciego sezonu podcastu „Tu Dzieje się Nauka” gościmy Magdę, Emilkę oraz Kacpra z Sekcji Oprogramowania Biologicznego Koła Naukowego Przyrodników przy Wydziale Biologii UAM. Wspólnie z nimi odkrywamy fascynujący świat bioinformatyki, czyli dziedziny, która łączy biologię z nowoczesnymi technologiami komputerowymi.Z rozmowy dowiesz się:Czym jest bioinformatyka i dlaczego nazywana jest kierunkiem przyszłości?Na czym polega kodowanie i sekwencjonowanie DNA?Jaką rolę w pracy biologa odgrywa sztuczna inteligencja i jakie wyzwania środowiskowe się z nią wiążą?Dlaczego znajomość Pythona i umiejętność programowania to dziś kluczowe kompetencje w naukach przyrodniczych?Nasi goście to laureaci wyróżnienia w konkursie Marszałka Województwa Wielkopolskiego dla innowacyjnych kół naukowych, a ich pasja i zaangażowanie są naprawdę zaraźliwe. Posłuchaj rozmowy o wyzwaniach i cudach nowoczesnej biologii, gdzie probówka spotyka się z kodem!Podcast „Tu Dzieje się Nauka” to seria rozmów z młodymi badaczkami i badaczami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Prezentujemy w nim koła naukowe oraz studenckie i doktoranckie projekty badawcze.Prowadzenie: dr Michał LarekGoście: Magda, Emilka, Kacper (Sekcja Oprogramowania Biologicznego Koła Naukowego Przyrodników UAM)Realizacja: Wydział Filozoficzny UAM Projekt finansowany jest w ramach programu „Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza”.

    続きを読む 一部表示
    49 分
  • Miejski klimat: czym są wyspy ciepła?
    2025/07/01

    W tym odcinku "Tu Dzieje się Nauka" zanurkujemy w palący temat miejskich wysp ciepła! Czy wiesz, dlaczego w miastach odczuwamy coraz większy skwar? Nasz gość, Aleksandra Zwolska z UAM, doktorantka i pasjonatka meteorologii, wyjaśni to zagadnienie od podszewki.

    Posłuchaj, aby dowiedzieć się:

    • Co to są miejskie wyspy ciepła i dlaczego to zjawisko staje się tak istotne dla naszego życia.

    • Jak wyglądają kulisy pracy badacza klimatu – od pomiarów w Poznaniu po niecodzienne wyzwania terenowe (tak, bywały kradzieże sprzętu!).

    • Jakie są realne skutki zmian klimatycznych dla Polski i świata, w tym rosnąca częstotliwość ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak susze i powodzie.

    • Co możemy zrobić, aby złagodzić negatywny wpływ ocieplenia w naszych miastach. Zrozumiesz, dlaczego zieleń miejska, drzewa i innowacyjne rozwiązania, takie jak ogrody deszczowe, są kluczowe.

    • Dlaczego mimo lokalnych działań, globalny klimat wydaje się podążać ścieżką bez odwrotu, a co to oznacza dla przyszłych pokoleń.

    Aleksandra, zafascynowana burzami od najmłodszych lat, opowie także o swoich planach na doktorat i marzeniach o powrocie do badań nad wpływem miast na te potężne zjawiska.

    Wysłuchaj tej rozmowy, jeśli interesuje Cię:

    • Klimat i przyszłość miast

    • Wpływ zmian klimatycznych na nasze codzienne życie

    • Praktyczne sposoby na zieleń w urbanistyce

    • Nauka o pogodzie i klimacie w przystępnej formie

    Nie daj się zaskoczyć upałom – zrozum ich przyczyny i dowiedz się, jak możemy wspólnie działać!

    #MiejskieWyspyCiepła #ZmianyKlimatyczne #KlimatMiast #Poznań #Meteorologia #Nauka #PodcastNaukowy #OcieplenieKlimatu #ZieleńWMieście #Burze #EkstremalneZjawiskaPogodowe #UAM

    続きを読む 一部表示
    37 分

Tu Dzieje się Naukaに寄せられたリスナーの声

カスタマーレビュー:以下のタブを選択することで、他のサイトのレビューをご覧になれます。