『Szyb Kultury』のカバーアート

Szyb Kultury

Szyb Kultury

著者: Barbara Szustakiewicz-Przybyłka i Zbigniew Przybyłka
無料で聴く

このコンテンツについて

Szyb Kultury to podcast historyczno-kulturalny Klubu Jagiellońskiego Katowice. W cyklu ”Śląsk sztuką pisany” opowiadamy o historii i kulturze Śląska... po całości. W off-topicu „Kulturalnie o...” podejmujemy się innych tematów, związanych z aktualnymi tematami życia społecznego i gospodarczego. Podcast prowadzą Barbara Szustakiewicz-Przybyłka i Zbigniew Przybyłka.Barbara Szustakiewicz-Przybyłka i Zbigniew Przybyłka 社会科学
エピソード
  • Nikiszowiec – z przewodniczką po Czarnym Ogrodzie
    2025/05/05

    Ponadstuletnie górnicze osiedle patronackie Nikiszowiec wyrosło w ostatnich latach na jedną z głównych atrakcji turystycznych Katowic i całego Górnego Śląska. Nic dziwnego – jest to prawdziwa gratka dla fanów industrialnej architektury z całej Polski i zagranicy. Nigdzie indziej w kraju nie znajdziecie tak starannego przemyślanego i zrealizowanego przemysłowego założenia urbanistycznego.

    Basia i Zbyszek wychodzą poza gawędkę o turystycznych urokach „Nikisza”. Zastanawiają się nad postindustrialną przyszłością osiedla, ceną, którą przychodzi płacić za turystyczną popularność i postępującą gentryfikacją.

    Rozmawiają także o książkach i filmach, które zainspirowane zostały przez to niezwykłe miejsce: filmach Kazimierza Kutza, „Angelusie” Lecha Majewskiego i powieści reportażowej „Czarny ogród” Małgorzaty Szejnert.

    Jeżeli chcecie się z nami umówić na zwiedzanie Nikiszowca, napiszcie do nas na adres szybkultury@gmail.com lub na naszym profilu na FB: www.facebook.com/szybkultury

    [reupload odcinka z 10 grudnia 2022 r.]

    続きを読む 一部表示
    37 分
  • Kulturalnie o... Czy reparacje od Rosji są możliwe? [goście: Tomasz Turejko, Bogusław Tracz]
    2025/04/07

    W najnowszym odcinku serii off-topic „Kulturalnie o…” zapraszamy do obejrzenia zapisu spotkania autorskiego poświęconego prawnohistorycznej książce


    „Represje sowieckie wobec ludności polskiej w latach1921-1959. Perspektywa prawa międzynarodowego publicznego”.


    Naszymi gośćmi byli:

    – Tomasz Turejko, autor książki, radca prawny, członek Klubu Jagiellońskiego;

    – dr Bogusław Tracz, historyk, pracownik katowickiego oddziału IPN.


    Zastanawialiśmy się między innymi, czy dawne sowieckie represje wobec Polaków i obywateli polskich dają podstawą do postawienie współczesnej Rosji przed międzynarodowymi trybunałami i uzyskania od niej reparacji. W trakcie dyskusji pojawił się także wątek Tragedii Górnośląskiej.


    Spotkanie odbyło się 4.04.2025 w Klubie Jagiellońskim Katowice. Moderował Zbigniew Przybyłka.


    Fotografia: Barbara Szustakiewicz-Przybyłka

    続きを読む 一部表示
    1 時間 1 分
  • Rozmawiamy z uczestnikami „Marszu na Zgodę”. Reportaż terenowy
    2025/02/03

    Zapraszamy na pierwszy w historii naszego podcastu reportaż terenowy. Poszliśmy dla Was na "Marsz na Zgodę", organizowany co roku w ostatnią sobotę stycznia przez Ruch Autonomii Śląska.

    Uczestnicy przemarszu odtwarzają trasę upokarzającego przemarszu więźniów z centrum Katowic do pobliskich Świętochłowic, gdzie osadzeni zostali w nieludzkich warunkach w Obozie Pracy "Zgoda", zarządzanym przez nowe, komunistyczne władze polskie.

    Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych form upamiętnienia tragicznych wydarzeń, które dotknęły Górny Śląsk w 1945 r. po wkroczeniu na jego teren Armii Czerwonej. Temat ten jest tym bardziej aktualny, że Sejm i Senat RP ustanowiły 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.

    Rozmawialiśmy z 6 uczestnikami marszu, osobami różnych pokoleń, doświadczeń życiowych i poglądów politycznych. Pytaliśmy, kim są, czym dla nich jest Tragedia Górnośląska i czy dotknęła ona bezpośrednio ich rodziny.

    Naszymi rozmówcami byli Andrea Polański, Alan Jasik, Tomasz Świerczek, Wiktoria Tombarkiewicz-Gorzelik, Łukasz Zimnoch i Jerzy Gorzelik.

    KONKURS: Przyślijcie swoje własne krótkie wspomnienie rodzinne związane z końcem II wojny światowej i okresem tuż powojennym (niekoniecznie związane z terytorium Górnego Śląska). Swoje relacje możecie wysyłać na nasze media społecznościowe lub na e-mail szybkultury@gmail.com Wybrane opublikujemy na naszej stronie. Do wygrania jest numer czasopisma IPN „CzasyPismo” z 2023 r. ze wspomnianym w podcaście tekstem Zbigniewa Przybyłka. Zwycięzcę konkursu ogłosimy w następnym odcinku.

    Linki: – Zbigniew Przybyłka: Czy istnieje glejt na śląskość? Górny Śląsk łączy wspomnienia obozów pracy i obowiązkowej volkslisty – „CzasyPismo” nr 1-2(23-24)/2023

    Śledźcie nas na:

    – Spotify

    – YouTube

    – Facebook: Szyb Kultury / Klub Jagielloński Katowice

    – Instagram

    Podcast prowadzą: Barbara Szustakiewicz-Przybyłka i Zbigniew Przybyłka z Klubu Jagiellońskiego Katowice.

    続きを読む 一部表示
    1 時間 10 分

Szyb Kulturyに寄せられたリスナーの声

カスタマーレビュー:以下のタブを選択することで、他のサイトのレビューをご覧になれます。